Érvényes: 2014.04.19. 06:00 - 2014.04.20. 06:00
Kiadva: 2014.04.18. 22:15
Szinoptikus helyzet, összefoglalás:
Közép-Európa felett egy több-középpontú ciklonrendszer örvénylik, amelynek frontjai és konvergenciái alakítják a szombati nap időjárását. Először a tőlünk délkeletre elhelyezkedő ciklon melegfrontja, majd nem sokkal később annak hidegfrontja érkezik meg kelet-délkelet felől. A délelőtti erősen felhős, esős időt követően a Tiszántúlon és északkeleten megkezdődik a felhőzet felszakadozása és a kiterjedt felhőtömb mögött megindulhat a konvekció. A keletről felénk húzódó magassági örvényhez egy markáns jet tartozik, amelynek masszívabb részei főleg északkeleten kerülhetnek részleges átfedésbe a felhalmozódó labilitással és okozhatják egy-két szupercella létrejöttét. A felszakadozó felhőzet mögött azonban nem csak itt, de a Tiszántúlon (később a Duna-Tisza közén) is előfordulhatnak zivatarok, ezek intenzitása viszont várhatóan gyenge marad.
Részletezve:
Lesz-e szupercella északkeleten? A konvekció alakulásában kulcsfontosságú lesz a magassági örvény és a front vonalának egymáshoz képesti helyzete. A front nyugat felé távolodásával ugyanis fokozatosan visszaesik a légnedvesség - illetve erősen változó mértékű lesz - aminek a labilitás maximumával egyetemben jelentős szerepe lesz a konvekció erősségében. Most úgy néz ki, hogy főleg az északkeleti határszél közelében (Szabolcs és BAZ megye északi része) lesz részleges átfedés a labilitás és az örvény peremén húzódó 15-20 m/s-os 0-6 km-es szélnyírás között. Ezeken a területeken egy-egy szupercella lehetősége is meg van, tekintve, hogy mindkét nagy modell alapján 500 j/kg magasságába növekedő CAPE valószínűsíthető. Bár kisebb eséllyel, de a déli határvidék is érintett lehet egy-egy marginális szupercella kialakulásában, viszont itt a labilitást már inkább eltérően adják a különböző előrejelzések, illetve annak maximuma a jelentős szélnyírás mögött növekszik meg jelentősen. Összességében elmondhatjuk, hogy a paraméterek korántsem fedik egymást tökéletesen, illetve csak részlegesen, kevés közös metszettel rendelkeznek majd. Zivatarok azonban ettől szélesebb körben is előfordulhatnak, viszont ezek főként monocellás, gyenge multicellás jelleggel. A kisebb rendszerekbe szerveződött konvekció elsősorban az örvény környezetében felerősödő örvényesség-advekció következménye lehet. Heves események kialakulási valószínűsége jelen helyzetben alacsony, viszont teljesen nem zárhatóak ki.
Kísérőjelenségek:
- lokálisan jelentős csapadék (20 mm körül)
- jégeső (1-2 cm körül)
- viharos kifutószél (70-80 km/h körül)
Megjegyzés:
Mivel a szupercellás lehetőségek északkeleten annyira határközeli pozícióban várhatóak, ezért a ciklon és frontok helyezének előrejelzéshez képesti eltérése északias irányban azt eredményezheti, hogy az optimális feltételek határainkon kívül is kerülhetnek.
Készítette:
Anarki (Viharvadászok Egyesülete)
Bejött !!!!! 13,1 mm a
Bejött !!!!! 13,1 mm a vége....
A ma reggeli modellfutások
A ma reggeli modellfutások kicsit másképp gondolják a mai helyzetet. Keleten pl. alig lehet zivatar. A labilitás nagy része is jócskán délebbre vándorolt. A szélnyírás kitolódott az északi határon túlra. A NM tuba esélyek is teljesen átkerültek a DK-i határvidékre. Hiába, ezek a ciklonok nagyon meg tudják keverni a lapokat. Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz.
Remek! De Anarki ne mindíg az
Remek! De Anarki ne mindíg az otthonodra gondolj hanem a Duna-Tisza közére és főleg Törökszentmiklós környékére vagy Békés megyére szupercellák szempontjából!
Az amúgy klassz lesz hogy holnap mi maradunk csak józanok! De iszunk esővizet jéggel hűtve majd díszítjük poharunk villám alakú szívószállal! ;)
Gondoltam én a déli
Gondoltam én a déli határvidékre is :P