Nyugatról érkező vonalas rendszer
Érvényes: 2013.10.11 06:00 - 2013.10.12. 06:00
Összefoglalás:
Dél felől fokozatosan egyre enyhébb és nedvesebb levegő áramlik hazánk felé annak a hidegfrontnak az előterében, amely a nap második felében érkezik meg nyugat felől és útjában többfelé alakulnak ki záporok, zivatarok. Ezek a front mentén vonalba rendeződve okoznak majd csapadékot a Dunántúl jelentős részén. Egy-egy heves zivatar is előfordulhat, amik járhatnak felhőszakadással (30 mm feletti csapadék), 2 cm körüli (esetleg azt kicsit meghaladó) jégesővel és viharos kifutószéllel. A légkör alkalmas feltételeket teremt szupercellák kialakulásához is.
Szinoptikus helyzet:
A Nyugat-Európa felett húzódó közép-troposzférikus teknő egyre inkább abba a fázisba ér, hogy a déli peremén egy önálló magassági hidegörvény alakuljon ki. Az örvény meglehetősen markáns, rendkívül masszív futóáramlások szegélyezik középpontját, nem egy helyen 36-40 m/s erősségű szél tombol 5-6 km-en is. Hazánk a következő napokban ennek az előoldalán helyezkedik majd el és már várhatóan péntekre szolgáltat érdemi konvekciót határainkon belül.
Az örvényhez talajszinten több ciklon is tartozik, hazánkra viszont csak a középpontjával reggelre észak-olasz térségbe érő példány lehet veszélyes, amelyik az örvény peremén gyors áthelyeződéssel megközelít minket és délután hidegfrontjával megérkezik a Dunántúlra.
Részletezve:
A ciklon előterében egyre erősebbé válik a déli-délkeleti szél, ami alacsonyabb szinteken a megszokotthoz képest is jóval enyhébb levegőt szállít. Délutánra helyenként (főleg délen) akár a 25 fokot is megközelítheti a hőmérséklet. Az egyre masszívabbá váló áramlásban egy meleg, nedves szállítószalag helyeződik hazánk felé, ami a nap nagyobb részében érezteti majd hatását csaknem országszerte és segíti a nyugatról érkező konvektív rendszer életben maradását. Hogy ez mennyire lesz kiterjedt és heves, azt jelenleg nehéz lenne pontosan eltalálni, hiszen a két nagyobb időjárási modell eltérő mértékű potenciális energiával számol elsősorban délnyugaton (ECMWF: 700-1000 j/kg, GFS: 300-600 j/kg sbCAPE).
Az ECMWF forgatókönyvében ez heves zivatarok szempontjából kedvező képet mutat, a GFS alapján már korántsem ennyire jól eldönthető a helyzet. A nagytérségű emelőhatások viszont minden modell alapján egyöntetűen és masszívan jelen lesznek, gondoljunk csak az érkező hidegfrontra és az a mentén húzódó konvergenciára vagy az örvény peremén érkező vonalas örvényességi mezőre.
Ezeknek az előterében számottevő konvekcióra nem kell számítani, persze a délelőtti órákban a lassan kiteljesedő szállítószalagon gyenge esős, záporos jellegű csapadék előfordulhat. A front vonala mentén viszont ugrásszerűen javuló konvektív feltételek lesznek. Főleg annak környezetében emelkedik meg a 0-3 km-es átlagnedvesség, ami a labilis zónába érve megindítja a zivatarképződést. Az optimális paraméterek elhelyezkedéséből adódóan ezek pedig vonalas rendszert építenek ki.
Talán a helyzet egyik legnagyobb kérdőjele, hogy a kialakuló zivatarok meg tudnak e küzdeni az egyre inkább fokozódó szélnyírási viszonyokkal, amik a viszonylag alacsony, őszies labilitáshoz képest elég magas 20-25 m/s-os értéket vesznek fel 0-6 km-en.
Az intenzívebb cellák ilyen feltételek mellett jó eséllyel lehetnek szupercellásak, sőt a masszív magassági szél következtében egy-egy bow echo kitüremkedés is lehetséges. Ezekhez társulhatnak viharos erejű kifutószelek és/vagy nagyméretű jég.
Veszélyforrások:
-felhőszakadás (30 mm felett)
-jégeső (2 cm körüli)
-viharos kifutószél
-tuba, tornádó (akár mezociklonális)
Megjegyzés:
Jelen helyzetben még 24 órán belül is nehezen megbecsülhető a várható labilitás mértéke a front előterében. A térségben munkálkodó légköri folyamatok kaotikusak, ezért látszanak olyan nagymértékű eltérések a különböző modellekben. A szélnyírás és labilitás egymáshoz viszonyított értékei határesetnek mondhatóak abból a szempontból, hogy vagy egy viszonylag gyenge zivataraktivitású vagy egy erősebb, helyenként akár heves zivatarokkal, szupercellákkal tarkított rendszert várjunk délutánra.
Mivel van esélye, hogy az utóbbira legyen elegendő kraft a légkörben, ezért 1-es konvektív előrejelzés kiadását tartottam indokoltnak.
A heves zivatarok esélye elsősorban a nyugati határszélen és délnyugaton magasabb, amik valószínűsége északkelet felé haladva fokozatosan csökken.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Oszt mér nem nyáron jött? :(
Oszt mér nem nyáron jött? :(