Felhőszakadások, villámárvizek, éjszaka kiterjedt MKR
Összefoglalás:
A mai nap időjárását egy nem túl gyakori szinoptikus helyzet jellemzi, melyben hazánktól ÉK-re egy anticiklon található, fölöttünk ciklonális görbületű izobárokkal. Ez a fejlődő, mélyülő teknőként jellemezhető képződmény alapvetően K-ies áramlással jár együtt, áthelyeződése pedig DK-ről ÉNY-ra zajlik. A vázolt konfiguráció megfelelő táptalajként szolgál zivatarok kialakulásához, melyek felhőszakadásokat, elvétve heves eseményeket okozhatnak, valamint éjszaka egy nagyobb MKR is keletkezhet.
Részletezés:
Napközben elsősorban a Dunántúlon, ill. a Duna-Tisza közén fordulhat elő zivatar, de máshol sem kizárt, hogy fellépnek. A labilitás megadja erre a lehetőséget, mert ugyan várható némi CIN, de feltehetően ez a 2500 J/kg-ig fokozódó SBCAPE-nek nem fog problémát jelenteni. A leginkább instabil légrétegződésű térség ma az említett terület D-i, DNY-i része lehet. A konvekció további fókuszpontjai lehetnek magasabb hegységeink, melyek orografikus támogatást nyújthatnak a zivatarképződéshez.
Elsősorban multicellás zivatarokra számíthatunk, a 0-6 km-es szélnyírás nemigen éri el a 15 m/s-ot, de a 0-3 km-es szélnyírás hasonlóan magas értékei már előrevetítik, hogy erősebben szerveződött konvektív objektumok is kialakulhatnak, bizonyos multicellás zivatarokban a gyenge evolúciós jelleg dominálhat. Ilyen feltételek mellett, amikor a modellek által adott értékekhez már csak egy pici eltérés szükséges, akár marginális szupercella is benne van a pakliban. Összességében azonban a leginkább labilis és a legnagyobb szélnyírással rendelkező terület nemigen metszi egymást, így erre nem mondhatóak ideálisnak a körülmények.
Napközben a lassú cellamozgással jellemezhető multicellás zivatarok, melyek a nap folyamán 36-ról 44 mm-re fokozódó kihullható vízmennyiség mellett fejlődnek ki, jó eséllyel produkálhatnak felhőszakadásokat, ill. megfelelő terepviszonyok esetén villámárvizeket. Elvétve egy-egy heves esemény is felléphet, elsősorban jégeső formájában - jelentős CAPE lehet a jégnövekedési zónában, ill. az erősebben szerveződött, gyenge evolúciós multicellás zivatarokban nagyobb eséllyel állhatnak fel olyan jégtrajektóriák, melyek engedik, hogy a jégszemek nagyobbra hízzanak. Erre egy picit még a némileg helikális áramlási viszonyok is rátesznek egy lapáttal. Esetleg heves szélvihar is becsúszhat, de várhatóan azért nem ez lesz a jellemző. Heves eseményre leginkább DNY-on, D-en van esély.
Éjszaka aztán D felől egy újabb adag labilitás érkezik (a MUCAPE és a TI pl. szépen mutatja), melyhez alacsony szinten erősödő ciklonális konvergencia kapcsolódik. A 850 hPa-os ekvipotenciális hőmérséklet nyelvszerűen felhúzódó maximuma egyre inkább MNSZ formáját ölti, ezt pedig megfejeli a 250 és 300 hPa-os szinteken várható roppant erős divergencia. Ez komoly háttéremelést sejtet, ami a légkör felsőbb szintjein lévő jet magjának bal kilépő zónájához köthető. Mindezek arra utalnak, hogy az éjszaka folyamán kiterjedt MKR képződhet, mely akár az MKK kategóriát is elérheti. A 44 mm kihullható vízmennyiség mindenesetre bőven az ehhez szükséges minimum fölött van. Egy ilyen konvektív rendszer szintén felhőszakadásaival, kiterjedt csapadékzónájával okozhat villámárvizeket.
Veszélyforrások:
- felhőszakadások, villámárvizek (megfelelő terepviszonyok esetén)
- esetleg heves jégeső
- kisebb eséllyel heves szélvihar
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Sziasztok! Feltettem a FB-os
Sziasztok!
Feltettem a FB-os oldalra egy fényképet. Ha valakinek lenne ideje nézze meg legyen szíves és erősítse vagy cáfolja meg azt ami a képen van! Köszönöm!
Igen az!:)
Igen az!:)
Many thanks! :)
Many thanks! :)
Sziasztok! Valakinek van
Sziasztok!
Valakinek van időjárási naplója?
2009. július 18-án átvonult hidegfront okozhatott MKR-t, vagy csak szabvány zivatarokat pattintott ki?
Mikor voltak emlékezetes MKR-ek és MKK-k hazánkban?
Emlékszem egyre, aminek a radaron piros belseje akkora volt mint a megye negyede, és igazán látványos és hosszú villámparádét okozott. Csak mikor volt?
Hol vannak időjárási archívumok?
Természetesen a jelenben is izgatottan várom az MKR-t. Lenyűgöző méretű légköri képződmény. :-)
Az MKK még több a jóból.
Szia! Itt Hajdúböszörményben
Szia!
Itt Hajdúböszörményben egyszer volt egy elég izmos MKR, pontosan 2010. június 14-én, azt a napot senki sem fogja itt elfelejteni. Hatalmas széllel jött, a városban rengeteg kár keletkezett.
Zivatarosabb napokat! Ez már
Zivatarosabb napokat!
Ez már végre döfi, csak egy valamit nem értek: a déli országrészben alig van labilitás a GFS szerint! És ahogy elnéztem, a 2500 J/kg-os SBCAPE is inkább a DNy-i határszélen várható, ezek szerint az események keménymagja is inkább ott várható. Szóval a kérdésem csak annyi, hogy itt Szeged környékén mekkora valószínűséggel alakul ki intenzív zivatar (nem felhőszakadásra gondolok)?
Köszi :( Erre számítottam..:/
Köszi :(
Erre számítottam..:/
MKR D felől nagyjából a
MKR D felől nagyjából a Duna-Tisza közénél
ÉK max inkább csak napközben a hegyekben
de ilyen fortyogós helyzetben azért ezt állati nehéz megmondani
Lenne egy kérdésem! Az
Lenne egy kérdésem! Az említett MKR milyen területet érintene? Mert a szövegben nem találta..:/ ÉK-et tényleg kimarad?
A mai napból kimaradhat ÉK,
A mai napból kimaradhat ÉK, ott inkább a holnapi nap lesz érdekes. De az időjárásé az utolsó szó.
Jól hangzik! :D
Jól hangzik! :D
Érdekes napnak nézünk elébe
Érdekes napnak nézünk elébe ezek szerint. Akkor ma sem alszok:-)