Éjszaka MKR, holnap délen marginális szupercella, a Észak-Dunántúlon lassú cellák felhőszakadással
Fokozat:
Konvektív előrejelzés
Valid: 2014. 04. 23. 06:00 UTC
Érvényes: 2014. 04. 23. 06:00 UTC
Summary:
There is a chance that a moderately strong mesoscale convective system (MCS) will form during the night over the southern and eastern part of Hungary. The MCS will probably propagate northward and in some places may produce locally heavy rain. Tomorrow, mainly in the afternoon, we expect multicellular-supercellular hybrid convection over the southwestern part of the country. It cannot be ruled out that some of them will transform into pure supercell as the the models calculates and overlap of instability and deep-layer shear (above 15 m/s). These cells, however, can easily drift out of the country beyond the southern borders. If supercell develops it can cause hail with diameter around 2 cm, the probability of mesocyclonic tornados is slight. Over the northwestern part of the country, along a convergence thunderstorms also may form tomorrow afternoon, and can cause locally heavy rain due to their slow motion and stationary trigger. The uncertainty of the situation is rather high due to the unpredictable nature of instability.
Összefoglalás:
A hajnali órákban egy MKR kialakulása várható az ország déli felében, ami várhatóan lassan észak felé mozdulva érinti a Dunától keletre eső területeket is. A rendszerhez tartozó egyes gócokban nem lehet kizárni felhőszakadás kialakulását. Holnap napközben a Dunántúl déli részén kialakulhat izoláltan szupercella, ami akár 90 km/h feletti szelet és 2 cm körüli jégméretet okozhat. A Dunántúl északi felén a lassú cellamozgás és a tartós konvergencia okozhat lokális felhőszakadásokat. A holnapi helyzet bizonytalanságát ugyanakkor fokozza a labilitás térbeli eloszlásának szeszélyessége.
Részletezve:
A tőlünk rendhagyó módon északnyugat felé távozó magassági hidegörvény délkeleti peremén egy határozott rövidhullámú háborgás halad végig az ország felett a hajnali, reggeli órákban. A rövidhullám alatt egy meleg-nedves szállítószalag fog húzódni, ami már jelenleg is hazánk felett tartózkodik, ez biztosíthatja a továbbiakban a konvekcióhoz szükséges hőenergiát. A rövidhullám érkezésével éjjel többfelé zivatarok alakulhatnak ki, amelyek a visszafogottabb labilitás (emelt CAPE nulla közelében, Thompson index viszont 30-34 körül) és a gyenge szélnyírás miatt nem várhatóak markánsnak, viszont a kiterjedt emelésnek köszönhetően könnyedén cirkuláris MKR-ré állhatnak össze. A sok nedvesség (maximális kihullható víz 28 mm körül) és a lassú cellamozgás a rövidhullám középpontjában egy-egy gócban lokálisan felhőszakadást idézhet elő. A rövid hullám vezetésével a rendszer legvalószínűbb ténykedési helye az ország déli része illetve a Dunától keletre eső területek, és várhatóan a reggeli órákba nyúlóan fogja kifejteni a hatását.
Holnap napközben a rövidhullám elvonultával egy köztes gerinc épül ki a magasban melegadvekcióval, de ez a modellek szerint nem akadályozza meg a légkört, hogy tekintélyes nagyságú labilitási energia (SBCAPE>1000 J/kg) halmozódjon fel a Dunántúl nagy hányadán. A labilitás térbeli és időbeli eloszlása azonban szeszélyesnek mutatkozik, és modellfutásról modellfutásra változik, ugyanakkor esély mutatkozik rá, hogy a délutáni órákban a labilitás a déli határaink közelében (Baranya, Bács-Kiskun megyékben) átfedésbe kerüljön a 15 m/s feletti 0-6 km-es szélnyírási értékekkel. Emiatt gyenge evolúciós, hibrid multicellás-szupercellás zivatarok kialakulása elképzelhető ebben a térségben, sőt, szupercella kialakulása is benne van a pakliban, amennyiben az átfedés ténylegesen megvalósul. A modellek szerint már 09 UTC-kor határozott konvergencia épülne ki a Dunántúlon egy északnyugati-délkeleti irány mellett, ez megfelelő trigger lehet a konvekció megindulásához már a déli óráktól. Ha szupercella esetleg kialakul, akkor a zivatarmozgásnak köszönhetően könnyen előfordulhat, hogy kisodródik dél felé az országból.
Veszélyforrások:
- Felhőszakadás: főként a hajnali MKR-hez kapcsolódóan egy-egy gócban 20 mm feletti csapadékhozam is elképzelhető pár óra alatt, ugyanakkor holnap napközben az Észak-Dunántúlon a lassú cellamozgás és a tartós konvergencia is előidézhet lokális felhőszakadásokat
- Jégeső: a holnap déltől esetlegesen kialakuló szupercelláknál 2 cm körüli jégméret előfordulhat, amit támogat az is, hogy a labilitásnak egy nem elhanyagolható hányada (440-480 J/kg) a jégnövekedési zónába esik, és a nedves hőmérséklet 0 fokos szintje is kellően alacsonynak ígérkezik ehhez (2000 m körül)
- Tuba/tornádó: szupercellás konvekció esetén nem lehet kizárni, de a magas felhőalap és a gyenge 0-1 km-es szélnyírás miatt valószínűsége kicsi. Mindazonáltal tartósan megvalósuló konvergencia esetén nem-mezociklonális tuba kialakulása már esélyesebb.
Kiadva: 2014.04.21 21:30
Készítette: Viharvadászok Egyesülete (kaLman)
Érvényesség vége:
2014, április 23 - 06:00
»
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Sziasztok. A középső
Sziasztok. A középső országrészben ma még lehet valami? A Balatonnál még ugyebár tartja magát az összeáramlási vonal.
Lemerem fogadni hogy mivel
Lemerem fogadni hogy mivel Délről-Északi irányba halad a felhőzet , ahogy azt megszokhattuk Szeged környékén fog beérkzni a legelső szupercellás zivatarunk mert tavaly és tavaly előtti évben is ott kezdődött a buli ha nem csal a szimatom! :)