Zivatarrendszer

Anarki képe
Fokozat: 
Kiadva: 2013.08.24. 21:52

Érvényesség: 2013.08.25. 06:00 - 2013.08.26. 06:00

Szinoptikus helyzet, összefoglalás:

 
Az eddig megszokott makroszinoptikus elrendeződéssel ellentétben a skandináv térségben egy nagy kiterjedésű magasnyomás veszi át a szerepet, amely gyökeresen változtatja meg Közép-Európa időjárását olyan módon, hogy az eddigi forró, száraz légtömegek helyett több hullámban kap a térség nedves, labilis levegőt. A folyamatot segíti a magasnyomás déli peremén lefűződő két hidegörvény, amelynek a keletebbre elhelyezkedő tagja már nem, de a nyugatról érkező példány egyre jobban befolyásolja hazánk időjárását vasárnapra. Közeledésének köszönhetően előoldali jelleggel folytatódik a nedves levegő beáramlása, amely a felettünk elhelyezkedő labilis légtömeggel záporok, zivatarok kialakulásához vezet. A fokozódó nagytérségű emelőhatások mentén ezek a pedig rendszerbe szerveződnek és kelet felé haladva okoznak majd jelentős mennyiségű csapadékot, akár egy-egy heves eseménnyel, sőt szupercellákkal is.
 
Részletezve:
 
A nyugatról közelítő közép-troposzférikus örvény napközben folyamatos hidegadvekciót biztosít középmagas szinten, miközben a felszínen egy tőlünk délnyugatra épülő sekély ciklon izobárjai egyre inkább kelet felé húzódva nem engedik a stabil levegő beáramlását északnyugat felől. Említésre méltó frontok egyelőre távol maradnak tőlünk, de a ciklon örvényességi mezeje és konvergenciái meghatározhatják a zivatarképződés menetét. A több szintre kiterjedő örvény előoldalán délnyugatról egy szállítószalag kiépülését lehet feltételezni a relatív topográfia gyenge gerince, a fokozódó délies áramlás és a magasabb ekvipotenciális hőmérsékletű levegő metszéspontjain, ami elsősorban a Dunántúlon, éjszaka gyengébb kivitelben a Dunától keletre is éreztetheti hatását.
Ilyen légköri jellemzőkre érkezik meg nyugat-délnyugat felől az a peremhullám, ami az örvény vezető élén szervezett konvekciót indít be várhatóan egy szépen fejlett zivatarrendszert kialakítva. Előtte a labilitás elég szép magasságokba növekszik, délnyugaton akár 1000-1400 J/Kg sbCAPE gyűlhet össze, viszont kelet felé haladva ez gyorsan  fogy, estére pedig már csak gyenge emelt konvekció támogatja a rendszer életben maradását a Dunától keletre.
 
Az utóbbi bekezdés alapján sejteni lehet, hogy a komolyabb események a Dunántúlon és annak is inkább a déli felében várhatóak, ahol az egyébként magas labiliást említésre méltó 0-6 km-es szélnyírás metszi (~15 m/s). A történethez hozzá tartozik, hogy az ECMWF finomabban bánik a labilitás mértékével, mint a GFS, de feltételezem valahol a kettő között lesz majd az arany középút, ami alapján egy-egy heves esemény sem zárható ki délnyugaton, ill. Dél-Dunántúlon.
 
A zivatarok rendszerbe szerveződését támogatja az örvény peremén húzódó örvényességi mező, illetve a 300-200 hPa szinten délről közelítő jet bal kilépő zónáján jelentkező divergencia. Az erős kényszerhatások ellenére egy-egy szupercella megjelenésével is számolni lehet, de ezek várhatóan hamar beágyazódnak a rendszerbe és elveszítik izolált jellegüket.
 
 
Veszélyforrások:
 
 
-felhőszakadás: az erős rendszerbe szerveződés és a kiterjedt zivatarrendszer veszélye miatt nagyobb területi átlagban is hullhat jelentős mennyiségű csapadék (20 mm körül), ráadásul az intenzívebb cellák környezetében lokálisan nagyobb mennyiség is előfordulhat (30 mm felett). Kihullaható víz: 34-38 mm
 
- jégeső: a GFS és ECMWF labilitása között viszonylag jelentős különbség mutatkozik, amely a GFS-t tekintve magasabb. Ebben az esetben a felvázolt 1000-1400 J/Kg sbCAPE alkalmas lesz 15 m/s szélnyírás mellett, akár heves kritériumba eső jégátmérő kialakulásához
 
- szélvihar: főleg intenzívebb cellák környezetében előfordulhat (70-80 km/h) viharos kifutószél. A helyzet egyébként nem kedvez túlzottan a károkozó szélrohamoknak 
 
- tornádó: lehetséges szupercellák esetében nem zárható ki tornádó kialakulása (főleg a délnyugati határszélen, amikor még jelentős sbCAPE realizálódhat)
 
 
Megjegyzés:
 
Az események alapján 1-es konvektív előrejelzés kiadását tartottam indokoltnak. Kis eséllyel a rendszer előtt és után is lehet konvekció, de ezek komolyabb eseményeket valószínűleg nem okoznak majd.
 
Érvényesség vége: 
2013, augusztus 26 - 06:00

Élő viharvadászat

Konvektív előrejelzés

Convective forecast

Köszönjük!

Támogasd a
Viharvadászok Egyesületét
adód 1%-ával!

Adószámunk: 
18033108-1-03

Részletekért kattints!

Zivatar valószínűség a következő órákban

+0h+3h+6h

Navigáció

Belépés

Jelenlévő felhasználók

Jelenleg 0 felhasználó és 1 vendég van a webhelyen.

Copyright

Az oldalon található minden tartalom (szöveg, kép, videó) - kivéve ahol a feltüntetett forrás ettől eltér - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület hozzájárulása szükséges.

info@szupercella.hu