Nyugaton miniszupercellák, keleten nem mezociklonális tubák lehetségesek
Fokozat:
Készült: 2014.04.09. 21:00
Érvényes: 2014.04.10. 08:00 - 2014.04.11. 08:00
Szinoptikus helyzet, összegzés:
Csütörtökön egy északról érkező magassági hidegcsepp és a hozzá tartozó, fokozatosan öregedő ciklon hideg- és nedvesség advekciója záporok, zivatarok kialakulásához vezet napközben. Területi lefedettségüket tekintve országszerte előfordulhatnak, viszont a konvekció formája a Dunától nyugatra és keletre eső tájakon egyaránt eltérő lehet. Az érkező hidegörvény középpontja legnagyobb eséllyel a keleti országrész felé érkezhet meg, miközben annak hátoldalán a Dunántúl felé húzódhat annak hátoldali futóáramlása. Amíg keleten javarészt egycellás, gyenge multicellás konvekció várható lassú cellaáthelyeződéssel, lokálisan nagy mennyiségű csapadékkal és/vagy nem mezociklonális tubákkal (kis eséllyel tornádóval), addig nyugaton a labilis légréteggel átfedésben jelentős szélnyírás mellett akár miniszupercellák kialakulására is számítani lehet.
Részletezés:
A szerdai nap légköri viszonyai igen bíztatóak abból a szempontból, hogy csütörtök napközben ne maradjon el a légi parádé, hiszen szerdán viszonylag száraz légrétegződés és szerényebb labilitás mellett is előfordultak szupercellák (Tiszántúl, Győrtől keletre). Az átmeneti kiszáradást követően csütörtök hajnalban ismét egyre jobban töltődik a légkör nedvességgel és az érkező hidegörvényhez köthető labilizálódás, illetve a felénk húzódó okklúziós front is sokat dob a konvektív körülményeken. Az érdemi események már a késő délelőtti, déli óráktól elindulhatnak. A modelleken mutatkozó labilitás mértéke meglehetősen bizonytalan képest fest, viszont több-kevesebb energia mindegyiken látszik, de a középszintre várható 30-32 fokos VT index, és a hidegcsepp környezetében fokozódó örvényesség advekció mind az emelést elősegítő tényezők közé tartozik.
A GFS emagram előrejelzéseit vizsgálva kb. 500-600 hPa magasságig várható pozitív felhajtóerő, amire még a többi másodlagos emelési tényezők rásegíthetnek picit. Ebben a zónában főként a Dunától nyugatra várható érdemi szélnyírás ( ~ 10-14 m/s 0-3 km-en, ~ 15-17 m/s 0-6 km-en). A két esemény átfedéséből pedig az következik, hogy egy-egy cella miniszupercellává is fejlődhet.
A Dunától keletre hasonló vagy talán picit erősebb labilitás mellett várható más jellegű konvekció, hiszen a hidegörvény középpontjában, alacsony szélnyírásos környezetben indulhat meg a záporok, zivatarok kialakulása. Bár eleinte a Dunántúlon is, de napközben a keleti területek felett összeáramlás mentén alakuló cellák szupercellás jegyeket várhatóan nem hordoznak majd, viszont megfigyeléseink alapján több olyan paraméter is átfedésbe kerül, ami előrevetítheti nem mezociklonális tubák, esetleg tornádók kialakulását. Egy-egy intenzívebb zápor, zivatar környezetében itt lokálisan nagyobb mennyiségű csapadék is hullhat (extrém lassú cellaáthelyeződés + összeáramlás/örvényesség mentén újratermelődő cellák).
Lehetséges kísérőjelenségek:
- kisméretű jég, jégdara
- felhőszakadás
- nem mezociklonális tuba, esetleg tornádó
Készítette:
Anarki
Érvényesség vége:
2014, április 11 - 06:00
»
- A hozzászóláshoz belépés szükséges