Kvázi-stacionárius hidegfront
Hazánk időjárását az a tegnap este érkezett hidegfront alakítja, amely mostanra lassan kvázi-stacionáriussá válik és huzamosabb ideig az ország középső része felett megtorpanva szolgáltat majd némi konvektív eseményt. A front kelet felé haladását egy sekély ciklon akadályozza, amely középpontjával makacsul ragaszkodik a délkeleti országrészhez, miközben éjszakára a front előterében húzódó szállítószalag egyik ága délkelet felől rácsúszik a frontfelületre beindítva ezzel a zivatarképződést. A folyamat várhatóan estétől kezdődik és éjszakára teljesedik ki az ország középső sávjában és a Dunántúl jelentősebb részén.
A front előterében egy masszív konvergencia is jelen van, viszont a nedvességi viszonyok korántsem elfogadhatóak és ez csak estére, éjszakára változhat pozitív irányban. Elsősorban ez az oka annak, hogy a front és az előtte húzódó konvergencia ellenére sem képződnek jelentős számban záporok, zivatarok. Pedig az analízisek alapján helyenként már 1000 j/kg felett van a talajalapú CAPE (főként a Dunától keletre), viszont a magas konvektív tiltás és a nedvesség hiánya akadályozza ennek felszabadulását.
Az estére javuló nedvességi viszonyok alapján először az Északi-középhegység területén indulhat meg a konvekció a front és a konvergencia északra eső részein, később a felsikló szállítószalagon a Dunántúlon és a középső országrészben várható záporok, zivatarok kialakulása reggelig. Ez utóbbiak akár rendszerbe is szerveződhetnek.
A konvekció erősségét tekintve viszonylag kicsi az esélye heves eseményeknek, amit annak köszönhetünk, hogy az alacsony légköri labilitáshoz (200-300 J/kg MUCAPE) ugyancsak mérsékelt 0-6 km-es szélnyírás (12,5-15 m/s) társul a front környezetében. Főleg az északi területeken azért egy-egy szupercella kialakulhat, viszont komoly kísérőjelenségeket várhatóan ezek sem produkálnak.
A helyzet elsődleges veszélyforrása a rövid idő alatt lehulló, nagy mennyiségű csapadék (felhőszakadás) lehet. Erre az éjszakára ütemesen növekedő kihullható vízmennyiségből (32-34 mm) és a 0-6 km-es átlagszél alapján becsült lassú cellaáthelyeződésből következtetek, ami ráadásul majdnem párhuzamos lesz a front vonalával. Intenzívebb zivatarok környezetében előfordulhatnak viharos széllökések és akár jégeső is, viszont ezek csak kis eséllyel érhetik el a heves kategóriát.
A várható helyzet alapján 0-ás konvektív előrejelzés kiadását tartom indokoltnak.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges