Hidegfront
Szinoptikus helyzet, áttekintés:
Hazánk felett tartózkodik az a hidegfront, ami tegnap éjszaka többfelé járt heves zivatarokkal a Dunántúlon. Maga a front a Tisza vonalában tartózkodik jelenleg (07:00 HTL), viszont mögötte a frontfelületen még mindig aktív emelt konvekció zajlik a Dunántúlon.
Napközben ennek a frontnak köszönhetően várható további zivatarképződés, aminek súlypontja ezentúl a Dunától keletre koncentrálódik. A zivatarok hevességét tekintve a tegnapinál valószínűleg gyengébb intenzitásban jelennek meg, köszönhetően annak, hogy a nyugatról érkezett teknőről lefűződő, messze délre haladó hidegörvény kevésbé lesz hatással a szélnyírási mezőre a labilis zónában. Így elsősorban gyenge multicellás, esetleg az északi-északkeleti területeken marginális jelleggel szupercellás konvekcióval is számolni lehet.
Részletezés:
A front átvonulása ilyen szinoptikus elrendezés mellett a szokásos módon zajlik le. A délelőtti órákban a Tiszántúl felett húzódó sekély ciklon némiképp hátráltatja a front kelet felé haladását mindaddig, amíg északkelet felől is megkezdődik a hűvösebb levegő beáramlása. A megszokott kb. Salgótarján-Ózd, Szeged-Békéscsaba sávban ez összeáramlást okoz, ahol a napközbeni konvekció után estébe húzódóan alakulnak ki záporok-zivatarok. Elképzelhető, hogy ez a sáv ettől nyugatabbra is eljuthat éjszakára.
A front előterében áramló nedves, labilis légtömegben ~1000 J/Kg környezetébe emelkedik az MLCAPE, ami jellemzi a légkörben rejlő energia nagyságát. A konvekció érdemi része pedig a front jelenlétében, továbbá az északkeletről érkező áramlásváltás mentén és az abból kialakuló konvergencián mehet végbe. Tekintve, hogy ebből egy viszonylag stabil összeáramlás alakul ki, így a zivatarok fő veszélyforrása a felhőszakadás lesz az egy vonal mentén áthaladó fokozatosan újratermelődő cellák megjelenésével. Ezt támogatja a magasra növekvő kihullható vízmennyiség is (36 mm körül).
A teknőről lefűződött, messze délre húzódó hidegcsepp és a tőlünk északra húzódó masszív jet köztes zónájában fokozatosan csökkenő szélnyírás (~12,5 m/s 0-6 km-en) lesz jellemző, így a CAPE maximumával átfedésben legfeljebb az Északi-középhegység területein vagy északkeleten lehet nem túl vaskos esélye szupercellás konvekciónak.
Veszélyforrások:
- felhőszakadás: a napközben fellépő kényszerhatások mentén a folyamatosan újratermelődő cellák járhatnak villámárvízzel
- jégeső: bár komoly szélnyírás várhatóan nem segíti a nagyméretű jég szempontjából kedvező magassági folyamatokat, de a viszonylag vaskos CAPE mező jelentős része helyezkedik el az elsődleges jégnövekedési zónában, így egy-egy intenzívebb zivatar környezetében a jégméret megközelítheti a heves (2 cm-s) kritériumot
- viharos kifutószél, burst: a 16-18 fokos tartományba eső ekvipotenciális hőmérséklet gradienséből arra következtethetünk, hogy intenzívebb zivatarok járhatnak 90 km/h körüli vagy azt meghaladó széllökésekkel, esetleg burstökkel
- nem mezociklonális tuba, tornádó: bár masszív összeáramlás jelen lehet a nap folyamán, de nedvesség és örvényesség hiányában kialakulási esélyük nem túl magas
Összefoglalás, megjegyzés:
Délelőtt javarész emelt jelleggel a Dunától nyugatra, később napközben a Dunától keletre lehetnek zivatarok, amik főként multicellás jelleggel fordulnak elő, de északon, északkeleten egy-egy marginális szupercella is kialakulhat. Fő veszélyforrás a felhőszakadás lesz, de másodsorban nagyméretű jéggel és heves kifutószelekkel is számolni lehet. Heves zivatarokra a legnagyobb esély az északkeleti országrészben van.
A leírtak alapján 1-es konvektív előrejelzés kiadását tartom indokoltnak azzal a kiegészítéssel, hogy a tegnapihoz képes jóval kisebb területekre koncentrálódhatnak a heves események.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges