Esetleges heves események, elsődlegesen fronthoz köthetően
Érvényes: 2012.08.27. 08:00
Összefoglalás:
A hajnali órákban ÉNY felől markáns hidegfront érkezett, mely több fokos lehűléssel mérsékli a kánikulát. A magasban a front Hazánk felett kissé lelassul a nappali órákban, így megnő az esélye a zivatarok kialakulásának, melyek között esetleg előfordulhat majd néhány hevesebb cella is. Mivel azonban több tényező is bizonytalanná teszi a helyzetet, 0–ás fokozat kiadása indokolt.
Részletezve:
A Nyugat-Európa felett található hosszúhullámú teknő, a hozzá tartozó frontokkal fokozatosan eléri a kontinens belsejét. Előterében markáns Jet analizálható, melynek konvekciót segítő hatása Hazánkra, főleg az esti órákra válik kifejezetté a jobb belépő zónán (300 hPa-on, 200 Hpa-on pedig egy kisebb Jet-mag bal kilépő zónája látszik, mely szintén támogatólag hat). A zivatarok képződését és életben maradását más nagytérségű emelés is támogatja, legfőképpen a relatív pozitív örvényesség formájában. Habár talajszinten a front némileg előresiet, 850 hPa-on kicsit lelassul, és itt egészen az éjjeli órákig magas ekvipotenciális hőmérsékletű levegő lesz található. Mindeközben 500 hPa-on már napközben intenzív hidegadvekció kezdődik, mely éjjel is folytatódik, kiélezve ezzel a vertikális hőmérsékleti gradienst –különösen az ország keleti felében. Ezt a VT 30 fok feletti értékei is jól prezentálják. A heves zivatarokat támogató magas szélnyírásban a markáns Jet-nek köszönhetően nem lesz hiány, ugyanakkor a labilitási indexek már nem mutatnak kiemelkedő értékeket, főleg az MLCAPE értékét vizsgálva, mely a GFS szerint nem haladja meg majd a 4-500 J/kg-ot. Tovább ront a helyzeten, hogy várhatóan csak a 850 hPa-os szint környékén araszolgató front mentén advektálódik jelentősebb nedvesség a légkörben, így a nappali órák labilitási indexei elégtelen nedvességi légprofillal párosul majd. Ezzel erősen lekorlátozva a nappali, talajalapú konvekció esélyét. Ahol ez napközben mégis összejöhet, az leginkább az Északi Középhegység és az ÉK-i régió, ahol egy tartósnak mutatkozó alacsonyszintű nedvességkonvergencia igyekszik majd plussz hatásként kipréselni a légkör nem túl vérmes nedvességtartalmát. Bár nagyobb részt már határainkon túl fogja ezt várhatóan megtenni. Mindenesetre ezeken a területeken nem lehet kizárni 1-1 szupercella megjelenését, mely várhatóan gyorsan el is hagyja majd az országot. Szintén ebben a régióban fordulhat elő kis eséllyel légzuhatag is (száraz és nedves kivitelben egyaránt).
Estéhez közeledve azután emelt konvekcióval várhatóan egyre több zivatar fog tudni kialakulni, mely elsősorban DNY-ÉK tengely mentén a 850 hPa-os szinten található frontvonal mentén fog megjelenni, és a front fokozatosan halad majd DK-i irányba. Reggel várhatóan elhagyja Magyarországot. Az egyre csökkenő labilitási indexek ellenére az esti órákban a konvekciót jelentős háttéremelés fogja segíteni, nagy eséllyel kevés heves eseményt okozva, és az erősebb zivatarok is inkább a frontvonal mentén beágyazottan jelenhetnek meg elsősorban erős muticellás, esetleg néhol szupercellás zivatarok formájában.
Összefoglalva: a nappali órák heves konvektív eseményeinek legfőbb kerékkötője az elégtelen nedvesség, valamint a paraméterek rossz időbeni átfedése lesz. Este/éjjel ugyan egyre több zivatar alakulhat ki, de várhatóan inkább a frontvonal mentén, és ezek csak kis eséllyel tartogathatnak magukban heves eseményeket. De mivel 1-2 szupercella azért megjelenhet, a 0–ás fokozat kiadását indokoltnak láttuk.
Veszélyforrások:
- felhőszakadás: lokálisan lehullhat 30mm feletti csapadékmennyiség.
- jégeső: várhatóan nem haladja majd meg a 2-3 cm-t.
- szélvihar: elérheti a 90-100 km/h-t, de inkább alatta és fronthoz köthetően lesz jelentős. Szupercella környezetében fordulhat elő ennél erősebb szélvihar.
- Tornádó: elhanyagolható eséllyel. Nem kedveznek a körülmények a jelenséghez.
Kiadva: 2012.08.26. 09:30
Készítette: Viharvadászok Egyesülete (Neofita & Devilstorm)
- A hozzászóláshoz belépés szükséges