Peremfelhős zivatarrendszer

Zivipötty képe

Július utolsó előtti napja már napok óta ígéretesnek tűnt, bár bennem ez igazán csak aznap realizálódott, ugyanis az előtte lévő 4 napon Egerben nyaraltam, ahol nem tudtam figyelemmel követni a várható helyzetet. Lényeg a lényeg, az aznap reggel a GFS által által mutatott 2000 J/kg körüli CAPE, közepes szélnyírás, magas nedvesség és egyebek jó előjelek voltak egy délutáni csihi-puhira.

A reggeli, délelőtti órákban dél felől fölénk húzódott a Szlovéniában már ekkor is aktív MKR felhőzetének széle, sőt késő délelőtt gyenge zápor is előfordult. Később viszont kisütött a nap, és elkezdődött a nagy mértékű labilizálódás. A délután derekára 28 fokig emelkedő hőmérséklet mellé 70 % körüli páratartalom, vagyis rettentő fülledtség társult. Érezhető volt, hogy szinte pattanásig feszült a légkör.

És nem is kellett sokat várni ahhoz, hogy ez a „pattanás” bekövetkezzen. A korábban felettünk is átvonult záporos sávban a déli órákban a Fertő-tó környékén aktív zivatarok alakultak ki, majd 2 óra körül - feltehetőleg ezen zivatartömb délre meginduló kifutófrontja által segítve - tőlünk északra is erőteljes gomolyfelhő-képződés kezdődött. Szinte azonnal, alig 10-15 perc leforgására alatt lettek a közepesen fejlett gomolyokból üllős Cb-k.

A következő órákban egyre több zápor- és zivatarcella képződött a közelben, miközben hozzánk is megérkezett az északias irányú kifutószél, kissé hűvösebb levegőt hozva. Ugyanekkor a komótosan közeledő szlovén MKR üllője is fölénk borult. Maga a zivatarrendszer ekkor nem volt túl fejlett, bár volt benne egy erősebb rész is, ami éppen felénk közeledett. Kérdéses volt viszont, hogy az előtte kialakult kisebb cellák mennyire emésztik fel a labilitást előtte, mi marad belőle, ha ideér.

Szerencsére ez csak csekély mértékben következett be, éppen annyira, hogy a károkozást (jeget) megússzuk. A rendszer előtt a közelünkben képződött és két közelebbi lecsapót is produkáló minicella után rövid időre vészjósló csend ülte meg a tájat. Dél-délnyugat felől viszont lassanként halk morajlásokat, majd egyre határozottabb dörgéseket lehetett hallani, miközben egyre sötétebb lett arra. Nem sokkal háromnegyed 6 előtt pedig egy peremfelhő is elkezdett kirajzolódni a távolban. Ekkor gyorsan kibicikliztem a közelbe egy viszonylag nyílt rétre. A peremfelhő meg jött, mint a gyorsvonat, így alig 2-3 percet tudtam maradni. Mögötte ugyanis sorjáztak a lecsapók, egyre közelebb és közelebb.

Mindez a háttérben rohamosan közeledő kékes, zöldes színű csapadéksávval és a hirtelen megerősödő széllel nem sok jót sejtetett, így hamar haza is jöttem. Végül - ahogy korábban is írtam – szerencsére nagyobb volt a füstje, mint a lángja. A heves villámlás közepette fokozatosan erősödött meg a záporeső, de jég nem volt benne. Az eső és a villámtevékenység is bő egy óra alatt csengett le, de 8 óra körül átmenetileg ismét többször villámlott a közelben. Ezekből egyet, és mint később kiderült, épen a legutolsót sikerült is elcsípni.

A záporeső negyed 10 körül szűnt meg, addigra összesen 33,5 mm csapadék hullott. Összességében az év eddigi leglátványosabb zivatarját sikerült megörökítenem, és külön öröm volt, hogy károk sem keletkeztek belőle.

Élő viharvadászat

Konvektív előrejelzés

Convective forecast

Köszönjük!

Támogasd a
Viharvadászok Egyesületét
adód 1%-ával!

Adószámunk: 
18033108-1-03

Részletekért kattints!

Zivatar valószínűség a következő órákban

+0h+3h+6h

Navigáció

Belépés

Jelenlévő felhasználók

Jelenleg 0 felhasználó és 0 vendég van a webhelyen.

Copyright

Az oldalon található minden tartalom (szöveg, kép, videó) - kivéve ahol a feltüntetett forrás ettől eltér - a Magyarországi Viharvadászok és Viharkárfelmérők Közhasznú Egyesületének tulajdonát képezi. Bármilyen nemű felhasználáshoz az Egyesület hozzájárulása szükséges.

info@szupercella.hu