Elszórt zivatarok esetleg nedves microburst-ökkel
Összefoglalás:
Hazánk felett továbbra is a már jól megszokott magassági gerinc húzódik, ami rendületlenül pumpálja felénk az egyre melegebb, afrikai eredetű levegőt. Bár annak utánpótlása a hétvégéhez közeledve gyengül, de most még ereje tejében okoz kemény kánikulát. Előre meghatározhatatlan mértékű zivatarképződés viszont enyhítheti a hőséget, de csak néhol és lokálisan várható felfrissülés felhőszakadás és akár 90 km/h-t meghaladó széllökések, úgynevezett burst-ök kíséretében.
Részlezetés:
A nagyobb csapadékot és szervezettséget adó időjárási képződmények jelenleg hazánktól messze tevékenykednek. Itthon orografikus és helyi hatások (lokális konvergenciák) segíthetik az emelést. Ma sem lesz könnyű zivatarként érvényesülni, hiszen egy-egy életképes feláramlás esetében igencsak meg kell harcolni a nedvességért, ami ma ugyancsak a szűk keresztmetszetét képezi a helyzetnek az éppenhogy 60% környékére emelkedő 0-3 km-s átlagnedvesség mellett. Pedig a többi paraméternek, a szélnyírást kivéve, ami várhatóan 10 m/s alatt marad 0-6 km-en, még az amerikai viharvadászok is örülnének egy vérszegényebb tornádó-szezonban, hiszen a labilitás helyenként már a 2500 J/Kg értéket is meghaladhatja délutánra.
Ez persze a kellő nedvesség és szélnyírás nélkül legfeljebb egycellás vagy pulzáló zivatarokhoz lehet elégséges, amik néhol, elszórt jelleggel az ország bármely részén előfordulhatnak. Valamivel nagyobb valószínűségük az orográfiának köszönhetően a magasabban fekvő területeken, északon és a Dunántúlon lehetségesek.
Veszélyforrások:
- felhőszakadás: a lassan áthelyeződő, pulzáló cellák egy-egy helyen járhatnak 30 mm körüli vagy azt meghaladó csapadékkal, ami megfelelő terepviszonyok mellett járhat villámárvízzel
- jégeső: elsősorban a magas labilitásnak köszönhetően a jégátmérő helyenként akár a 2 cm-t is megközelítheti, de várhatóan nem haladja meg
- intenzív kifutószél, burst (microburst): az extrém száraz légprofilban, ekkora mennyiségű labilitás mellett megnő az esélye lecsapódó légtestek (burst-ök) kialakulásának, amik egy-egy intenzívebb cella esetén járhatnak 90 km/h feletti széllöksekkel. Az erős felhőalap alatti kiszáradás, extrém magas DCAPE és a 20-22 fok környékére emelkedő ekvipotenciális hőmérséklet gradiense mind-mind intő jel lehet ezek bekövetkezésére
- tornádó: mezociklonális gyakorlatilag kizárva és a nem mezociklonális is csak gyér eséllyel lehetséges
Megjegyzés:
A levegő nedvességével ismét problémák lehetnek, így könnyen előfordulhat, hogy csak a tegnapihoz hasonló rövid ideig tartó és vérszegény cellák alkulnak ki, de ma a tegnapinál valamivel nagyobb eséllyel akár egy-egy intenzívebb pulzáló zivatar is kialakulhat, amiknek a fő veszélyforrása az intenzív kifutószél lehet.
Bár intenzív zivatarok esetén - szerintem - majdnem borítékolhatóak a heves szélviharok, de az már jóval bizonytalanabb, hogy egyáltalán kialakul e intenzív zivatar. :)
Az események miatt 0-ás konvektív előrjelzést tartottam indokoltnak.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges