Pulse-type zivatarok és erős evolúciós multicellák néhány helyen felhőszakadással
Tőlünk délkeletre egy nagymértékben elöregedett és feltöltődött magassági hidegörvény található, nyugat felől pedig egy teknő közelít, a kettő között pedig egy közbeékelt gerinc az, ami a mai nap időjárását alakítja. A gerinc mentes mindenfajta komolyabb háttéremeléstől, ugyanakkor benne a megfelelő hőmérsékleti rétegződés, és a bőségesen rendelkezésre álló alacsonyszintű nedvesség lehetőséget teremt ma is zivatarok kialakulására. A konvektív hasznosítható energia az 1000 J/kg-ot jónéhány helyen elérheti és meg is haladhatja, amit csupán a reggeli órákban fog néminemű konvektív gátlás visszafogni, a késő délelőtti óráktól a zivatarok fejlődésének már semmi nem állja útját (főként a középhegységekben kell először rájuk számítani, aztán később máshol is). A szélnyírás roppant alacsony (szinte 0 m/s), így több helyen egycellás, pulse-type zivatarok illetve erős evolúciós multicellák kialakulására kell számítani. A multicellásodást segítik várhatóan a konvergenciavonalak megjelenése is. A zivatartevékenység emelt jelleggel várhatóan még az éjszaka első felében is jellemző lehet, erre utal legalábbis a GFS számottevő MUCAPE mezeje.
Veszélyforrások:
- felhõszakadás: ez az elsődleges veszély a mai nap során. A kihullható víz értékek csak kicsivel maradnak el a tegnapitól (26 mm körül), ráadásul a cellamozgás igen lassúnak várható (néhány m/s, vagy még annyi se), iránya pedig északias, így a GFS által várt esetleges észak-délies konvergencia mentén elképzelhetőek olyan multicellás rendszerek, amelyek folyamatosan egy hely fölött produkálnának nagy csapadékot. Mindez néhány helyen villámárvíz kialakulását valószínűsíti, legnagyobb eséllyel a középhegységi területeken, de az Alföldön sem lehet kizárni.
- jégesõ: a némileg megnövekedett kiszáradás és a pulse-type jellegből következően előfordulhatnak 2 cm-t alulról súroló jégméretek, de nem ez lesz a jellemző
- szélvihar: bár a tegnapinál valamivel nagyobb a kiszáradás, ez várhatóan még mindig nem elégséges 90 km/h körüli lökések előidézéséhez, ráadásul a magassági szél is nagyon gyenge
- tuba: Hosszú életű konvergencia esetén nem lehet kizárni, hogy egy-egy tuba megjelenjen, de a termikus feltételek most kevésbé adottak tömeges kialakulásukra.
Összefoglalva: Napközben helyi zivatarok kialakulására kell számítani, már a késő délelőtti óráktól, amelyekhez elsődleges veszélyforrásként a hirtelen lezúduló nagy csapadék, és az esetlegesen 2 cm-t közelítő jégméret társulhat. Hirtelen árvizek kialakulására középhegységi területeken mutatkozik esély, de a helyzet jellegéből fakadóan sehol nem lehet kizárni az országban.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Elnézést, de én még nagyon
Elnézést, de én még nagyon gyerekcipőben járok a meteorológia felé (mert igazából gyerek vagyok). Nem tudná valaki megmondani nekem, hogy milyenek azok a pulse-type zivatarok? Előre is köszönöm.
Lényegében egycellás, lokális
Lényegében egycellás, lokális zivatarok, amelyek rövid ideig igen heves intenzitást képesek produkálni a nagy hozzáférhető potenciális energiának (CAPE) köszönhetően. Egyfajta gyors, átmeneti pulzálásnak lehet elképzelni a működésüket a légkörben, innen az elnevezés.
Köszönöm szépen a választ!
Köszönöm szépen a választ! Már látom (Heves megye közepe), hogy a Mátra és a Bükk felett igencsak fejlődnek a gomolyok. Az egyik Congestus már kezd üllősödni és a radaron is látni már. Várom a délutánt! Kellemes hétvégét minden kedves viharvadásznak!